Protetyka Kończyn Górnych

Dotyczy np. protezy palców, protezy ręki, protezy przedramienia, protezy ramienia, protezy barku- z podziałem na protezy kosmetyczne, protezy mechaniczne, protezy mioelektryczne (protezy bioelektryczne) oraz protezy hybrydowe. Protezy mechaniczne

Zadaniem mechanicznej protezy kończyny górnej jest optymalne przejęcie (wraz z kikutem) funkcji manualnej. Najważniejszym celem jest rekonstrukcja ruchów dłoni, gdyż to właśnie ta część ręki odpowiada za wiele kluczowych w codziennym życiu czynności. Pacjent musi mieć możliwość chwytania i obracania przedmiotami różnego rozmiaru i kształtu.

W zależności od przeznaczenia, w protezie może być zastosowana dłoń czynna lub uchwyt. Protezy mechaniczne (kinetyczne) to propozycja dla osób chcących czynnie wykonywać ruchy w stawach kończyny górnej. Odbywa się to za pomocą cięgieł poruszanych przeciwległym barkiem lub/i łopatką. W zależności od poziomu amputacji, czynnymi mechanizmami jest dłoń mechaniczna w zakresie ruchów chwytnych oraz mechaniczny staw łokciowy w zakresie czynnego zgięcia, blokowania i odblokowywania.

Protezy mioelektryczne

Jak działa taka proteza?

Proteza zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, nadgarstku lub łokciu protezy, co w rezultacie powoduje ruch protezy. Umiejętność wykorzystania wszystkich dostępnym funkcji sztucznej kończyny wymaga jednak nauki i treningu.

Wiele osób preferuje ten typ protezy ze względu na małą uciążliwość sterowania sztuczną ręką oraz brak konieczności noszenia, często mało komfortowej, uprzęży. Jednak chyba największą zaletą protezy mioelektrycznej jest zakres ruchu, jaki ona umożliwia – sięgnięcie produktu z górnej półki w hipermarkecie czy podniesienie ołówka z podłogi nie stanowi większego problemu.

Protezy hybrydowe

Powstają z połączenia dwóch technologii w jednej protezie, np. poprzez zastosowanie dłoni bioelektrycznej i mechanicznego stawu łokciowego w protezie ramienia.

Głównymi przyczynami amputacji kończyn górnych są urazy i wypadki, ponadto choroby oraz wrodzone ubytki kończyn. Z wyjątkiem dzieci rodzących się z brakiem kończyny, procesprotezowania powinien rozpocząć się natychmiast po amputacji. W przeciwnym razie Pacjent przyzwyczaja się do obecnego stanu i potem może mieć trudności w przystosowaniu się do korzystania z protezy.

Większość codziennych czynności zależy od właściwego chwytu pomiędzy kciukiem a palcem, dlatego utrata kciuka jest szczególnie odczuwalna i traktowana jest nie tylko jako ubytek kosmetyczny, ale i funkcjonalny.

Nasze realizacje